עמוד הבית מאמרים איך לגדל תינוק לאכול בהנאה, ברצון, לטעום ממגוון ולבחור במזונות בריאים?

איך לגדל תינוק לאכול בהנאה, ברצון, לטעום ממגוון ולבחור במזונות בריאים?

כאשר אני שואלת אימהות בסדנאות לתזונת תינוקות – "איך אתן מדמיינות את שולחן האוכל המשפחתי שלכן עוד כמה שנים- כאשר הילד גדול יותר או כאשר המשפחה גדלה והצטרפו אליו עוד אחים?"

כמעט ללא יוצא מן הכלל אמהות רוצות שיהיה שולחן אוכל שבו כולם יושבים יחד

מונח עליו אוכל בריא, הכולל ירקות מגוונים

ההורים אוכלים עם הילדים בהנאה ובאווירה רגועה

הילדים נהנים לשבת לאכול ואוכלים בצורה מגוונת

אין צורך במאמץ מצד ההורה להאכיל את הילדים

האוירה טובה ואין issue סביב האוכל

בשולחן כזה המבוגרים אחראים על מה שמוגש ועל דוגמה אישית ואוירה ואילו הילדים אחראים על האכילה שלהם מבלי שההורים צריכים להתאמץ. שולחן כזה יכול להבנות מרגע שתינוק מצטרף לאכילה.

באופן אידאלי, תינוק ניזון מחלב ומתחיל להגיב בעניין לאוכל, כאשר הוא בשל להתחיל טעימות. בשלב זה הוא יכול ממש להצטרף לארוחות המשפחתיות, לטעום ובהמשך לאכול מה שיכול, מה שרצה, וכמה שרוצה- לפי מידת הבשלות שלו. בהדרגה כמויות האוכל יגדלו ובמקביל כמויות החלב יפחתו, ולקראת גיל שנתיים התינוק יכול לעבור כמעט ב100% לאוכל מוצק.

לעיתים נתקלים בקשיים בדרך להשגת המשאלה:

1) אמהות נתקלות בצורך שהתינוק  יעבור למוצקים מהר מכפי שהיה בוחר, בגלל כניסה למסגרת, בגלל רצון להפסיק הנקה בעוד התינוק היונק מתקשה לקבל בקבוק במקום ההנקה.

2) במציאות שבה הורים עובדים שעות רבות, זמני הרעב וסדר האכילה שלהם לא תמיד תואמים את  אלו של התינוק. ההורים חוזרים ולפעמים בעצמם זקוקים למנוחה, מחכים להשכיב את התינוק/הילדים ואז להתיישב לאכול בשקט עם בן/בת- הזוג.

3) בנוסף, הצורה שבה אנחנו מאכילים, מושפעת מאמונות שלנו, למשל:

מגיל חצי שנה חלב אם לא מספיק כאוכל בלעדי.

תינוק שאוכל יותר מוצקים יישן יותר טוב

אם התינוק שלי עדיין לא אוכל, יש בעיה בהתפתחות שלו.

ועוד

במקרים אלו המבוגרים עשויים להתמקד בהאכלה של התינוק יותר מאשר ממצבים שבהם התינוק מצטרף לשולחן של הגדולים.

אז איך בכל זאת משפיעים על הילד שיפתח אחריות באכילה?

1) תכנון ארוחה משותפת- לפחות אחת ביום. אם יש צורך- לתכנן ארוחות כך ששעות הרעב יתואמו עם שעות שהתינוק עשוי להיות רעב לאוכל מזון מוצק – עד 17:00--17:30 אחה"צ.

2) לצרף את התינוק לשולחן גם אם עדיין לא יושב. אפשר להחזיק אותו על הרגליים שלנו כאשר הוא נתמך בזרוע והיד השנייה משוחררת לאכול.

3) לארגן כל מה שצריך על השולחן כדי שהמבוגר המחזיק את התינוק לא יצטרך לקום בזמן האוכל: אוכל בחתיכות להורה, שלא יצטרך לחתוך אותו ויוכל לאכול ביד אחת. אוכל מעוך לתינוק או אמצעים למעוך אוכל.

4) ההורה מרוכז באוכל שלו ולא עסוק בכמה ומה יבחר התינוק לאכול, ממילא ישלים בחלב. עד גיל שנתיים חלב-אם/פורמולה הם חלק חשוב מתזונת התינוק.

5אם כמאכילים אנחנו מוצאים את עצמנו אחראים לתחזק את האכילה של התינוק, כלומר הוא לא יאכל מה שצריך או כמה שצריך, אם לא נהיה פעילים האכלה, כדאי לפנות ליעוץ. במקרים כאלו חשוב לזהות אם אכן יש בעיה התפתחותית או גופנית שלא מאפשרת לתינוק לקחת אחריות על האכילה שלו, ולבנות תכנית מתאימה.

 

 

חיפוש