עמוד הבית מאמרים בעיות אכילה בתינוקות

בעיות אכילה בתינוקות

 

האכלת התינוק היא אחת מהמיומנויות הכי בסיסיות של האם.  מרגעיו הראשונים התינוק תלוי באם שתדע להיענות לסימנים שלו לרעב ולשובע- שתאכיל אותו כשרעב ושתפסיק להאכיל כששבע.  הקשר שנוצר סביב ההאכלה מושפע  מיחסי תינוק-אם מהעניין של התינוק באוכל ומהיחסים של האם עם האוכל. תינוק יכול לקלוט תגובות קלות מהמבט ומהתחושה של המאכיל.

כשתינוק חווה  אי-שביעות רצון, דאגה, חוסר ביטחון או אכזבה- בזמן שמאכילים אותו, בחירות האוכל שלו יכולות להיות מושפעת מכך. הוא תלוי באם שתלמד אותו מה לאכול ומה לא לאכול בצורה בטוחה. הוא עשוי לקבל מסר כפול לגבי האוכל כאשר ההאכלה מלווה באי-שביעות רצון ודאגה. למשל, במקרה שבו אם מאוכזבת מזה שלא הצליחה להניק ולא שמחה לתת תמ"ל,  או במקרה שהאם אינה מרוצה ממזון שהתינוק בוחר לאכול. תינוק עשוי להפנים מסר של בעיה הקשורה באוכל כאשר הורים דואגים ממידת האכילה שלו (אוכל מעט מדי או יותר מדי).

האכלה המלווה ברגש או באי-שביעות רצון, מלווה גם במאמץ. המאמץ יכול להתבטא בניסיון לשכנע לאכול או בניסיון להניע מאכילה מסוימת. התינוק מרגיש את הרגשות המלוות את ההאכלה ואת המאמץ, ועשוי להגיב  בהתעלמות מסימני רעב ושובע על-ידי אי-אכילה או אכילת יתר.


כאשר אי-אכילה או אכילת יתר מתבטאים בשינויים בעקומות הגדילה של תינוקות,  הם מוגדרים כבעיות אכילה.  בבעיות אכילה שאינן נובעות מבעיה גופנית או ממחלה , אפשר לטפל על ידי פיתוח מיומנויות האכלה.

 

 

חיפוש