עמוד הבית

ילד לא אוכל

הדחף לאכול הוא אינסטינקט טבעי אצל כל תינוק בריא. זהו אינסטינקט הישרדותי, שבלעדיו אין חיים והוא אינו נתון לבחירה. אכילה היא אחד הדברים הראשונים שאותם רוצה התינוק לחקות בהוריו, הוא להוט לטעום ולהתנסות באכילה עוד טרם הסתיימה הבשלתה של מערכת העיכול שלו.

ילד לא אוכל,עשוי להיות מוגדר כילד כ"בעייתי באוכל" או ילד עם "הפרעות אכילה" (מושג שהשתמשו בו בעבר). הוא הוא עשוי לעורר דאגה אצל ההורים בגלל הכמויות והמגוון המצומצם שאוכל (ישנם הורים שמדווחים על 4 סוגי מזונות עיקריים בתפריט של הילד שלהם). כאשר הורה מרגיש שהילד שלו "לא אוכל" , "סרבן" או "בררן" באוכל,  חשוב לברר אם אכן קיימת בעיית אכילה. בעיית אכילה מוגדרת כאשר יש עיכוב בגדילת תינוקות וילדים.

עיכוב גדילת תינוקות מתבטא בירידה מהקו המקורי שבעקומת הגדילה. עקומות גדילת תינוק כוללות עקומות משקל תינוקות, עקומות גובה, עקומות משקל לגובה, עקומות BMI ועקומות היקף ראש. על פי המיקום היחסי של המדדים הללו בעקומות, נקבע אחוזון הגדילה של הילד. אחוזון הגדילה מהווה נקודת התייחסות לתינוקות אחרים. ישנן עקומות WHO, אשר נבנו לפי נתוני אוכלוסיה מכמה ארצות בעולם, בתנאים סוציואקונומים המאפשרים גדילה בריאה בתינוקות יונקים. ישנן עקומות CDC אשר נבנו על בסיס נתוני אכלוסיית ארצות הברית ללא הבדל במעמד סוציואקונומי, של תינוקות שגדלו עם פורמולה.

אחרי זיהוי בעיית אכילה, חשוב לברר את המקור שלה. המקור יכול להיות גופני, סביבתי או התנהגותי.

מקור גופני יכול להיות במקרה של בעית עיכול  – בתינוקות יכול להיות שיש עיכוב או בעיה עם התפתחות מנגנון הבליעה,יכול להיות שמערכת העיכול לא השלימה הבשלתה. תינוקות וילדים יכולים להיות עם קשיי עיכול, ריפלוקס, עצירות או שילשולים, חומציות-יתר, חסרים תזונתיים, רגישות יתר או קושי בויסות חושי.  כל המצבים הללו עשויים להשפיע על ההעדפות באוכל ועל כמות האכילה.

מקור סביבתי לבעיה יכול להיות כתוצאה מחוסר איזון באכילת סוכרים פשוטים, ריבוי גירויים חיצוניים, חשיבה הגוברת על הספונטניות, תרופות, וחוויות אכילה לא נעימות.

ולבסוף מקור התנהגותי יכול להיות קשור ללמידה של הילד מתגובות ההורה לאכילה שלו. האכלה מלווה פעמים רבות ברגש שיכול להיות קשור באכזבה מאכילה שאינה עומדת בציפיות, בדאגה, בהתייחסות לאוכל שהפנים ההורה מבית הוריו ועוד. תגובות הנובעות מדאגה או מצורך בשליטה באכילה של התינוק או הילד, עשויות להשפיע על התנהגות האכילה של הילד.

הורה מודאג או מאוכזב עשוי למצוא את עצמו מתאמץ להאכיל, ורוצה שהתינוק יאכל יותר משהתינוק רוצה בכך.  כשתינוק מתחיל את הנפרדות שלו הוא עשוי  להכנס למאבקי כח עם ההורה.  הוא עשוי להשתמט מאחריות האכילה או להשתמש באכילה שלו כמקור לשליטה.  אצל חלק מהילדים זה מתבטא  בצימצום אכילה.  במקרה כזה חשוב לעודד מחדש לאכילה  מתוך הקשבה לסימני רעב ושובע.

זיהוי ואבחון של המקור לבעיית-אכילה,חשוב  ומאפשר להורים להבין מה הוא כיוון הפעולה המתאים לטיפול בבעיה. דוגמה לכיוון שאינו תואם: נסיון להוסיף מזונות עשירי קלוריות (קורנפלור או שמן), לתינוק שסיבת צמצום האכילה שלו היא רגשית או התנהגותית, או לתת לפעוט, שגדל ומתפתח באופן תקין,  מעדנים מתוקים כדי שיאכל יותר, כי נראה לנו שהוא אוכל מעט . 

התפקיד שלנו הוא להבין את מניעי האכילה של הילד וללמוד לתמוך בו כדי שיוכל להתפתח בדרך הנכונה לו. כשהוא מתפתח בדרך הנכונה לו, גם אתם תהנו מהאוירה סביב שולחן האוכל.  אם יש לכם דאגה בנוגע לאכילה של התינוק/הילד שלכם, אני מזמינה אתכם לאיבחון וזיהוי שיאפשר לבחור ולקבל החלטות לגבי דרכי הפעולה הטובות ביותר עבורכם, ולהשפיע על הילד ועל יחסיו עם האוכל.

ליצירת קשרו ל-0547760212

 

חיפוש