עמוד הבית

טיפול בהשמנת ילדים

השמנת ילדים היא תופעה שהלכה וגדלה במרוצת השנים, ובשלב מסוים אף זכתה לכינוי "מגיפת ההשמנה". חוסר היכולת למגר את התופעה אינו מקרי. סביבת האוכל והפעילות השתנתה במהירות כה גדולה בעשורים האחרונים, ואילו הגנטיקה שלנו ומבנה האישיות לא מדביקים את הקצב. הנטייה הגנטית לאגור שומן, קיימת אצל כולנו כמרכיב הישרדותי והיא מתעצמת במיוחד אחרי תקופה של הרעבה (או דיאטה קיצונית). אם כן איך אפשר להסביר שרק חלק מהילדים ישמינו כתוצאה מסביבת שפע המזון וחוסר הפעילות?

השפעת חוסר פעילות גופנית
ישנו סיכוי גבוה שילד עם נטייה להשמנה יימשך פחות מילדים אחרים לפעילות גופנית. זה יכול להיות בגלל שנולד עם מסת שריר קטנה יותר או בגלל שמפעיל יותר את הראש, דבר אשר בא על חשבון הספונטניות של הגוף. כשילד כבר סובל מהשמנה המוטיבציה שלו לפעילות יורדת עוד יותר בגלל:

  • משקל גדול שהגוף נושא (תחשבו איך זה לטפס על ההר עם תיק של 10 ק"ג או בלעדיו),
  • התחממות מהירה של הגוף בפעילות, כשלחום אין לאן לברוח (בגלל רקמת השומן)
  • בעיות אורטופדיות הקשורות לנשיאת משקל רב על רגליים רכות בשלב גדילה.


יש אם כן ילדים, שישאפו להיות פחות פעילים בסביבה שמאפשרת להם זאת, והסיכוי שלהם להשמין, גדול יותר.
ילד שנוטה לפחות פעילות, לא בהכרח ישמין. אם הוא קשוב לגופו, יהיה לו תאבון קטן יותר והוא פשוט יאכל פחות.

מה גורם לילד לאכול יותר מאחרים?

השפעת סביבת שפע המזון והמתוקים
ישנן אפשרויות רבות המסבירות אכילת יתר בסביבה של שפע שמתבטאת רק אצל חלק מהילדים. אחת הסיבות העיקריות קשורה לשונות במבנה הרגשי/נפשי. כאשר לילד יש רגישות גבוהה מאד, ואין לו דרך לנתב אותה, הוא עשוי להתמודד עם רגשות קשים בעזרת אכילה. אכילה יכולה להסיח מהמיקוד בבעיה באופן זמני. כאשר האכילה מכבידה היא "מפילה" תרדמת ואז לא צריך להרגיש. אכילת יתר היוצרת כאב בגוף (בבטן) ומעבירה את תשומת הלב מהרגשות לכאב הפיזי. יש המתארים אכילה כדחיסת רגשות על ידי האוכל.

כשמדובר בילד עם רגישות גבוהה, כל שינוי ביחסים ובתקשורת בינו לבין הוריו, יכול להשפיע על האכילה שלו.

מאפיין אחר של ילד שמן יכול להיות העדפה ברורה לפחמימות. כאשר יש קמח לבן או סוכר, הם אוכלים יותר ומתקשים לעצור. במחקרים שנעשו על מבוגרים נימצא שלמבוגרים שמעדיפים פחמימות בדרך-כלל יש רמות נמוכות יותר של סרוטונין. סרוטונין הוא מוליך עצבי, שבין השאר משפיע על מצב הרוח, ושרמתו יורדת בשעות החושך. אכילת פחמימות גורמות לעלייה ברמתו באופן ישיר.

חוסר איזון בויסות החושי יכול גם הוא להשפיע על השמנה. בעיה בויסות חושי יכולה להשפיע על מידת הלעיסה של המזון, על העדפות המזון(בגלל מרקם) ועל הפסקת אכילה כתגובה למתיחת הקיבה.

הורים לילד שמן, אני מזמינה אתכם להכיר ולהבין את המניעים להשמנה של ילדכם, ללמוד במה אתם יכולים להשפיע על האכילה, על דימוי הגוף ועל הערך העצמי שלו. לעבור את הבירור והתהליך בליווי שלי ובמידת הצורך ביחד עם צוות מקצועי משלים.

 

חיפוש